Filmisoovitus: 3 olulist sündmust, millest ajalootunnis ei räägita
Tõsielul põhinevad filmid on minu vaieldamatud lemmikud – kuigi tihtilugu on tõega manipuleeritud, on need filmid õpetanud mulle ajaloost rohkem, kui 12 aastat ajalootunde. Siin on vaid väga väike valik filmidest, mis peaks olema osa koolide õppeprogrammist.
1. Imiteerimismäng (The Imitation Game, 2014)
Ilmselt leidub väheseid, kes seda filmi tänaseks näinud ei ole. Kindlasti on film vaatamist väärt, mitu korda vaatamist väärt. Filmi peategelaste lahendada on võimatu ülesanne – murda läbi sakslaste loodud Enigma koodist, et päästa miljoneid inimelusid. Kuidas murda läbi koodist, kui sul on selleks 159 kvintillionit kombinatsiooni võimalust ja kood vahetub iga 24 tunni järel? Kas brilliantne matemaatik Alan Turing saab sellega hakkama? Kuidas muudab ta ajalugu ja miks me temast enne midagi ei teadnud? Vastused leiad filmist.
2. The Big Short (2015)
See on film, mis peaks olema kohustuslik igaühele. Lugu on keeruline ning nõuab tähelepanu (või vähemalt kaks korda vaatamist) kuid silmiavav. Me kõik mäletame masu ehk eelmist globaalset majanduskriisi – aga kas sa teadsid, et see oli puhtalt inimtekkeline ja sai alguse USA-st? Kes olid selle taga? Kuidas suudeti kogu USA kinnisvara- ja pangandusäri kokku kukutada? Kes sai rikkaks? Selles filmis on rohkem kui küllalt mõtteainet nii meie mineviku, oleviku kui tuleviku osas.
3. Jackie (2016)
USA presidendi John F. Kennedy mõrvapäevast ja selle videost on tänaseks laialt räägitud, seda on palju analüüsitud ning kindlasti on sellest rohkem kui üks film. Jackie räägib loo sellest samast sündmusest ja eelkõige sellest, mis juhtus pärast Kennedy surma, aga läbi Kennedy abikaasa silmade. See on sünge lugu inimestest, võimust, reetmisest ja armastusest. Kindlasti väärib see lugu rääkimist ja mäletamist.
Kindlasti on samaväärseid ja paremaid tõsielulisi filme meie ümber veel - sellest juba teisel korral. Aga pea meeles - alati ei ole tõde selline, nagu seda filmi tarbeks väänatakse.