Miks ja kuidas kasutada Facebookis videot?
Juuni kuus avaldas Veebimajutus.ee meist artikli. Lisame selle artikli siia ka meie blogi lugejatele.
Facebookis on video nähtavus parem, kui lihtsalt tekstil. Hansavideo loovjuht Keidi Mäe ning müügi- ja turundusjuht Sander Sildoja selgitavad lähemalt, mismoodi videoga Facebookis toimetada.
Milline on Facebookis video nähtavus võrreldes muude postitustega nagu pilt, link ja tekst?
Video eelistamiseks on mitmeid põhjuseid. Näiteks on videot kergem tarbida kui pikka teksti; video on pilkupüüdvam, sest see on liikuv pilt; video võib olla mõnel juhul ka ainus vahend toodete/teenuste lahtiseletamiseks ja kliendile sellest paremaks arusaamiseks.
Oluline on ära märkida ka seda, et vaataja (eelkõige Facebooki külastaja) peatub videosisul oluliselt kauem, kui tekstil või pildil, seega Engagement ehk kaasatus sinu postitusele kasvab. Nagu ilmselt oledki juba kogenud - mida rohkem me midagi näeme ja sellest kuuleme, seda rohkem tunneme, et meil on seda ka enda ellu vaja.
Wyzowl on hiljuti koostanud suurepärase uuringu, mis neid fakte toetab. Näiteks 97% uuringus osalenud turundajatest usub, et video aitab kliendil tooteid mõista. 81% vastanutest aga juba kasutab videosid oma turunduse osana.
Kuidas Facebooki videot veelgi vaadatavamaks muuta? Millised on soovitused video pikkusele, sisule, helile, tekstile jm?
Täna tarbitakse infot kiiresti ning iga meie sekund on arvel. Seega peab sinu video esimesest sekundist alates vaataja tähelepanu köitma. Kuigi soovituslikud on lühikesed ja kiired videod, siis pole vaja selle pärast muretseda, kui vaataja klippi algusest lõpuni ära ei vaata. Muretsema peab pigem selle pärast, kas lühikese vaatamisaja jooksul sai vaataja piisavalt infot, et sa talle meelde jääksid? Kas ta oskab sinu (või sinu video juurde) tagasi jõuda, kui sinu toode või teenus talle hiljem meelde tuleb?
Teine mõte, mida Hansavideo välja tuua soovib, on see, et Facebookis ei tööta enam paljude lemmikuks saanud 1920x1080 pikslises formaadis video. Kuna Facebooki ja teisi kanaleid tarbitakse peamiselt läbi telefoni, mõjuvad palju paremini vertikaalsed või ruudukujulised videod, sest see täidab kitsa mobiiliekraani paremini ära.
Kolmandaks – subtiitrid on tähtsad. Facebooki ei tarbita tihti heliga, sest keskkond ei ole selleks sobilik, samuti alustavad Facebookis videod automaatselt mängimist (ilma helita). Kui su videoklipi küljes on subtiitrid, millele vaataja enda pilgu kohe külge naelutab, siis jääb ta ka kauemaks vaatama – ja see ongi sinu ülim eesmärk.
Mis vahe on videopostitusel ja reklaamvideol ning millest oleks rohkem kasu?
Facebooki võib postitada erinevat tüüpi videosid, kuid kõige mõistlikum on postitada siiski lühikesi, kiireid ja atraktiivseid klippe. Reklaamvideo seda alati pole.
Reklaamvideo on mõeldud pigem rohkema info edastamiseks juba neile, kes sinust midagi teavad.
Tegelikult saab videosid kategoriseerida väga mitmel viisil. Meile Hansavideos meeldib sotsiaalmeedia tarbeks toodetud klippe nimetatagi sotsiaalmeedia klippideks – neis on tavaliselt rohkem ehedust, rohkem tõelist emotsiooni, kui ühes pikalt läbimõeldud reklaamklipis. Samuti on korraliku reklaamklipi tootmise eelarve kordades suurem. Aga eks siin ole igal klipil oma eesmärk ja oma mõju.
Millised on head töövahendid Facebooki video tegemiseks?
Õnneks on meie telefonikaamerad täna sama head, kui hobivideo- ja -fototehnika. Seega lähim töövahend on juba sinu taskus olemas! Siiski on professionaalse video (ja helisalvestuse) taga enamat, kui lihtsalt videoklipi salvestamine. Seega soovitab Hansavideo igal juhul kasutada võimalusel professionaalide abi.
Mis juhul peaks video tegemisel kindlasti professionaalide abi kasutama?
Eks siin tuleb mängu küsimus, millist muljet soovid oma klientidele jätta. Kas sa ostaksid oma emale emadepäevaks kommikarbi, mis näeb väga kehv välja või hoopis selle, millel on ilus pakend?
Komme paraku poes proovida ei lasta, seega pakend loeb! Seesama "pakend" sinu tootele või teenusele on ka toodetud video, pildimaterjal, koduleht või muu reklaammaterjal. Samuti saab Hansavideo aidata kõige sellega, millest sa võib-olla midagi ei tea või mille jaoks sul endal aega pole, näiteks ideede ja video sisu väljamõtlemisega. Mitu pead on ikka mitu pead.
Kui kaua võib videopostituse ettevalmistamine ja valmistamine aega ja raha võtta?
Siin on raske ühest vastust anda, sest iga video nõuab personaalset lähenemist. Ühe väga ägeda klipi võib kokku saada vaid nädalaga, kuid selleks võib kuluda ka mitu kuud.
See aeg oleneb kindlasti sellest, kas videomeeskond alustab nullist (kirjutab ja esitleb ideed) või jälgib juba mingit etteantud malli (näiteks kliendil on kindel visioon ja näitevideod on juba välja otsitud).
Samuti võtab oma aja igasugune planeerimine, nii et kui sul on soov filmida korralikku reklaamvideot näitlejatega, vaja on leida rekvisiite ja asukohti, siis hakka planeerima juba kuu või kaks ette.
Kui sinu sooviks on üles filmida mõni toimuv üritus või sündmus, siis see ei nõua ettevalmistust ja filmima saame tulla juba kasvõi homme.
Kindlasti on väga oluline ka see info, mis videoga kaasas käib (reklaamtekst) ja sellele tuleks rohkem kui kaks minutit pühenduda. Vajadusel küsi abi spetsialistilt.
Hansavideo koostab hinnad alati personaalselt igale kliendile, sest igaüks on unikaalne. Samuti saame aru, et kõigil ei ole ühesugused võimalused ning vastavalt kliendi eelarvele tuleb paindlik olla. Siiski pole täna videomeeskonna tellimine sugugi kallim kui näiteks professionaalne fotograafiteenus. Täpsemalt peab juba meilt küsima - kirjuta julgelt oma muredest ja soovidest video@hansavideo.ee.
Kellele videopostitust suunata? Kas oleks hea valida mõni kitsam sihtgrupp, kellele videod rohkem meeldivad?
Katsetada võiks mõlemat. Kõik sõltub väga palju sihtrühmast ja tootest/teenusest mida reklaamitakse. Vahel võib paremini toimida kitsas sihtgrupp ning väiksem eelarve, aga kui toode/teenus, mida reklaamitakse, pakub huvi paljudele, siis võib katsetada ka suuremat eelarvet ja laiemat sihtrühma.
Näiteks kui tooteks on soodsam videokaamera, siis võiks proovida suurt sihtrühma, sest neid inimesi, kes sellest võiks olla huvitatud, on palju. Küll aga kui tooteks on kallis professionaalne videokaamera, siis võiks sihtida juba inimesi, kellel on selgem filmimise huvi ning kes on valmis ka kallimasse tootesse investeerima.
Kuidas jälgida video edukust Facebookis? Mis on määravad parameetrid?
Enne reklaamimist võiks panna paika, mida soovitakse reklaamiga saavutada. Kas see on lihtsalt tuntus/bränding, sotsiaalmeedia konto jälgijate arvu suurendamine, kontaktide kogumine või otsene müük? Mida lähemal on eesmärk müügile, seda kallimaks läheb ka mõõtühiku hind.
Palju odavam on saada reklaamile üks vaatamine võrreldes ühe tellimusega:
Tuntus/bränding - kui palju inimesi reklaami vaatavad
Sotsiaalmeedia konto jälgijate arvu suurendamine - Facebooki fännilehe "laigid" ja engagement positusel
Kontaktide kogumine - päringud kodulehel/e-poes või inimene liitub näiteks uudiskirjaga
Müük - Reklaamist tulnud tellimuste arv